Letní lov vitaminu D
Léto je ideálním obdobím pro vytvoření zásob vitaminu D. Nejvíc si jej tělo přetvoří při dopadu slunečního záření na pokožku. Tento vitamin potřebujeme pro správné fungování imunity, udržení dobrého stavu kostí, zubů, funkci srdce i mozku.
Velký obsah antioxidantů, zejména karotenoidů, v ječmeni a chlorelle nám zaručí skvělou ochranu pokožky. Ta má totiž při rozumné míře opalování vlastní ochrany dost. Já třeba v našich klimatických podmínkách vůbec nepoužívám opalovací krémy.
Ječmen a chlorellu letos v létě velmi oceňuji i já. Představte si, že v těchhle hicech jedete na vodu a sluníčku se prostě nevyhnete, ale přitom si můžete být jistí, že karotenoidy v chlorelle vám poskytnou dostatečnou ochranu proti slunečnímu záření. Taky na vás v každém kempu čekají ty nejvybranější vodácké lahůdky – smažené hranolky, langoše, špekáčky…. zeleninou nabídka zkrátka moc neoplývá -kromě kukuřice na ohni 🙂 Naši zkušení zadáci přitom svým křehkým háčkům zakázali brát se sebou jakékoli těžké ovoce a zeleninu..a je pravda, že sudy v lodi by nebylo zrovna vhodné zatížit už při tak vysychajícím korytu naší momentálně jediné sjízdné řeky. Takže mi zase nezbylo nic jiného než nabalit skladnou zeleninu ve formě ječmene a chlorelly a byla jsem za to moc vděčná.
Tak AHOOOJ….!
Mikrobiota – člověk není na světě „sám“
Milí přátelé,
nevím, zda to máte podobně, ale občas se mi stane, že ty nejlepší věci najdu na záchodě:-)
Třeba jako onehdy, když jsem u kamarádky v oné místnosti našla odborný časopis se skvělým článkem o střevní mikrobiotě. A zrovna ten mi pospojoval další důležité souvislosti, a tak mi to nedá, než toto své nadšení sdílet. Předesílám, že autorem článku je profesor Jan Krejsek z ústavu klinické imunologie a alergologie v Hradci Králové
Co je to vlastně ta mikrobiota, o níž se lidstvo začalo intenzivně zajímat v posledních 5-7 letech?
Jedná se o složité mikrobiální společenství, které osidluje většinu tělních systémů – nejčastěji se hovoří o trávícím traktu, ale nachází se i v kůži, dýchací či močové soustavě. Jednodušeji – dříve se tomu říkalo přirozená mikroflóra (taky nechápu, proč se to furt musí měnit). Jsem studijní tip, tak nestudenti snad prominou můj zájem o detaily:-) A zbytek se se mnou může kochat.
A teď vypíchnu špeky:
Existují doklady, že kojení přispívá k vývojovému naprogramování jedince a chrání jej před rozvojem imunitních onemocnění.
To se děje na základě genetických dispozicí a pod vlivem vnějších faktorů.
Později působí pozitivně strava bohatá na rostlinné složky, a to zejména vlákninu – už jistě víte, že tu ječmen s chlorellou obsahují v dostatečné míře!
Dále ještě zdraví prospěšné mikroorganismy -tzv. probiotika – jejich nejbohatším zdrojem jsou zkvašené mléčné výrobky.
Naopak negativní dopady umocňuje především průmyslově zpracovaná strava (je programově zbavována mikrobiálních složek- tím se ale ničí i zdraví prospěšné mikroby).
Složení střevní mikrobioty ovlivňuje její propustnost vůči bakteriím a jiným breberkám (ze střeva se pak dostanou do krve a odtud už úplně všude)- a POZOR – to pak určuje, jak je člověk náchylný k zánětům.
Kontakt člověka s mikrobiálním světem je pro lidstvo evolučně zásadně významný (pokud se s mikroby přímo nesetkáváme, narůstá výskyt imunitních, ale i civilizačních onemocnění).
V genetické výbavě člověka se nacházejí části, které jsou identické s virovou nebo bakteriální genetickou informací. Genetický aparát člověka je ale malý na to, aby zajistil fungování celého lidského organismu. Má se za to, že „chybějící“ geny člověka jsou doplněny geny MIKROBIOTY.
Pro zdraví je typická druhová pestrost (tedy co nejvíce tipů mikrobů). To platí mimo jiné i o pohybu – čím rozmanitější pohyby jste schopni vykonávat, tím máte lepší předpoklady pro pružné tělo do stáří:-)
Přirozená mikrobiota, především trávícího traktu je zásadně ovlivněna složením stravy. Velmi ale také odráží léčebné zásahy- a to nejen antibiotika.
Kromě stravování ovlivňuje střevní mikrobiotu i hladina vit. D, melatoninu (hormon spánku), ale i zeměpisná šířka. Pozor- nevytrhovat jednotlivé vitaminy z kontextu (vit D vůči vit. K2).
Jako velmi nadějná se jeví léčba „transplantací“ fekální mikroflóry přenosem tzv. zdravého hovna (pardon) do trávícího traktu nemocného člověka. Raději nedoporučuji aplikovat svépomocí:-)
Přeji pestrou stolici!
Hawk
Jana
Dobrý skutek, který se vrací jako boomerang
Věříte tomu, že vše co vykonáte buď pro sebe nebo pro druhé se vám nějakým způsobem vrátí? Že jsme tady na zemi všichni propojeni a každé naše rozhodnutí má větší následky, než kam by naše mysl mohla dolétnout?
Říká se tomu efekt motýlích křídel. Přesvědčte se sami v následujícím videu:
Druhý mozek
„Druhý mozek“ obsahuje asi 100 milionů nervových buněk, které se nacházejí ve stěnách zažívacího traktu. A tato bohatá síť neuronů umožňuje vnímat vnitřní svět našich střev, a tedy i jejich obsah. Nervové vzruchy pocházejí z každodenního procesu trávení.
Pro funkci mozku je tedy nezbytné, aby střeva byla v pořádku. Jak nám k tomu pomůže chlorella?
- chlorella obsahuje aminokyselinu tryptofan, ze které se tvoří serotonin
- nejsilnější složka chlorelly faktor CGF (růstový faktor) působí silně probioticky – tzn. zvyšuje rychlost růstu a kvalitu života střevní mikroflóry (ale třeba i vaginální mikroflóry)
- díky sporopolleinu působí jako „protijed“ na toxiny ve střevě
- chlorofyl v chlorelle čistí sliznice, urychlí jejich hojení a brání zánětům
- aminokyseliny v chlorelle vyživují střevní sliznici, tkáně, svalstvo a tak posilují jejich funkce
- díky chlorellinu působí chlorella antibioticky, likviduje škodlivé bakterie a podporuje ty přátelské
- chlorella srovnává ph v těle
www.prokondici.cz
Na úvod malý testík. Vyjmenujte, aniž byste někam nahlíželi, pět způsobů, jak zlepšit funkci mozku. – Dobrá, zkusíme to společně: učení se něčemu novému, meditace, pozitivní myšlení, sport a … střevní bakterie!
|
Přeji vám bystrý mozek a čistá střeva:-)
Včelám může prodloužit život sladkovodní řasa
Snad každý z nás někdy zapochyboval o tom, zda zelené potraviny fungují. Nevytváří v těle jen jakýsi placebo efekt?
Velmi mě potěšilo mě krátké video, které vám posílám v odkazu. Podívejte se, jak si včelky samy našly chlorellu a jak jim chutná. Ve zvířecí říši nefunguje „víra tvá tě uzdravila“ a chlorella se tam přesto osvědčila.
Čas a energie na životní zápasy
Je blázen do řas
Říkám si, že je až neuvěřitelné, čemu někteří lidé zasvětí život a co je dokáže nadchnout. Díky Bohu, každý jsme jiní a tak můžeme tvořit dokonalý obraz mozaiky naší společnosti. Třeba takový Petr Kaštánek, o kterém slyším poprvé v životě, je blázen do řas a dokáže pro ně obětovat leccos ze svého komfortu, finančních prostředků, dokonce i milovaných koníčků:-)
Pro řasy našel už několikeré využití v praxi pro naši společnost. Například zjistil, že mikrořasy lze použít jako ekologické palivo nebo že obsahují účinné látky proti patogenním bakteriím, které se stávají v poslední době rezistentní proti řadě klasických antibiotik.
A jestli budete mít někdy možnost, podívejte se na řasy pod mikroskopem, jelikož tento obraz je opravdu krásný a pojí se s krásou žen. Tak jsou řasy využívány i k ochraně pleti prostřednictvím kosmetických masek na bázi chlorelly. A jako určitě neposlední zjistil, že je z nich možno extrahovat i prospěšné omega 3- mastné kyseliny.
Sám tedy řasy samozřejmě konzumuje.
Tak dobrou chuť
Jana
Děti, pesticidy a zemědělství
Milí přátelé zeleného údolí,
co mě na mé práci se zelenými potravinami fascinuje, je fakt, že rozšiřují mé obzory a zájmy ohledně dění ve společnosti. Tak se ke mně dostal i článek i o stavu našeho zemědělství, které je podkladem toho, co do sebe dostáváme. Nevím, proč mě to stále překvapuje, vždyť jsou to dnes už známé věci, že žijeme v chemické době. Pokaždé mě to ale vede k zamyšlení a k hledání nějakého východiska. A vzhledem k tomu, že žiju na omezeném prostoru ve městě, asi jen těžko tu budu pěstovat své „eko“ potraviny, ona je otázka, zda by tu vůbec rostly. A tak mi nezbývá, než se spolehnout na kvalitu ječmene a chlorelly GW. Když to nejde změnit od základů, je třeba to vzít z druhého konce…od hledání kvalitních potravin a tím pro mě naše zelenáče jednoznačně jsou, zejména kvůli vysoké schopnosti detoxikace organismu.
A zde už slíbeny článek o zemědělství od Tomáše Hajzlera:
http://blog.tomashajzler.com/clanek/ozdravny-pobyt-venkove
blog.tomashajzler.com
Vraceli jsme se před dvěma týdny letadlem z Istanbulu a já se díval dolů po našich lánech, respektive po lánech našeho „Žlutého barona“ a dalších …
|
Kdyby vás ještě zajímal samotný autor, zde připojuji jeho webové stránky. Já vždycky ráda něco vím o autorovi:
www.tomashajzler.com
Mým hlavním tématem je svobodnější práce a zodpovědnější podnikání. Téma rozdělené do šesti podtémat je součástí mozaiky mé snahy o …
|
Tak vám přeju odhodlání při hledání lepších životních cest i těch letních dovolenkových:-)
Jana